Sportovně-rekreační areál  Vrchbělá

zábava s rodinou a relax

Mikroregion podralsko

Území MRG Podralsko je vymezeno dvaceti čtyřmi obcemi, z nichž část leží v okrese Česká Lípa  devatenáct  patří do okresu Liberec a dvě  do okresu Mladá Boleslav.


Severně od Jablonného v Podještědí přechází Podralsko do Lužických hor, u Osečné sousedí s Podještědím, na západě  s Novoborskem a Českolipskem a na jihu, u Doks, s krajem K.H. Máchy.

Podralsko začíná navazovat na prvorepublikovou tradici rekreační oblasti. Každoročně se zde zvyšuje počet návštěvníků, postupně se zlepšují služby v cestovním ruchu. Nalezedne zde romantickou a zároveň divokou krajinu, která láká k putování pěšky a nebo na kole. 

O vynikající kvalitě životního prostředí svědčí i fakt opětovného výskytu vlků na tomto území.

Cykloturistika Podralska

Budete projíždět převážně liduprázdným územím mezi Bezdězem, a Ralskem  na místě bývalého vojenského výcvikového prostoru.

Na převážně lesních cestách  je vyznačeno skoro 200 kilometrů tras pro cyklisty a ve značení se pokračuje. 


Okruh podralskem: Po cykloturistické trase č. 241 se můžete vydat na Vranov, vesničku ležící na úpatí vrchu Ralsko, kde stojí za zmínku několik unikátních pískovcových útvarů souboru Vranovské skály a Juliina vyhlídka, odkud se naskýtá výhled na Mimoň. Po trase č. 241 pokračujte na Srní potok a vesnice Noviny pod Ralskem. Na jejím konci narazíte na zajímavou technickou památku, a to podzemní náhon bývalého hamru dlouhý 150 metrů. Do Stráže pod Ralskem, do Hamru na Jezeře pokračujte po trasách 241 a 3007. Z Hamru na Jezeře projíždějte po cyklostezce č. 3046 územím přírodních památek jako je rašeliniště Černého rybníka, Velký a Malý Jelení vrch, Hamerský Špičák a Široký kámen. Tato trasa nás zavede přes Nový Dvůr zpět do Mimoně.


Turistika Podralska

Vranovské skály: Ve Vranově u Mimoně dojedete k pískovcové skále tzv. „Trpaslík“ pod níž je malé parkoviště. Odtud začnete stoupat lesem vzhůru mezi skalami.  Udělejte přestávku na Juliině vyhlídce, kde si za pěkného počasí můžete prohlédnout okolí Mimoně i velkou část Máchova kraje z ptačí perspektivy.


Bezděz: Dominantní  vrch Bezdězu osazený  hradem se dvěma zdálky viditelnými věžemi – ta větší  Velká, je vysoká 30 metrů a slouží jako  rozhledna. Nižší, dvacetimetrová, je vlastním jménem Čertova a nejkrásnější pohled na ni, stejně jako na sousední vrch Malý Bezděz, je právě z Velké věže.

Velmi pěkný je i zbytek areálu, za níž odborníci považují gotickou kapli, ale i další paláce a prostory, navíc s malou expozicí o hrdinovi detektivních historických románů královském prokurátorovi Oldřichovi z Chlumu.


Průrva Ploučnice: U obce Noviny pod Ralskem je velice působivá soutěska, kterou řeka vyrazila ve skalách v délce zhruba 150 metrů. Výška skal soutěsky se pohybuje mezi pěti až dvanácti metry. Když jsou kolmé stěny pískovce dobře nasvíceny, zdají se být místy okrové, růžové až cihlově červené.

Ralsko: 696 metrů vysoký vrchol na který vystoupíme z jihozápadního úpatí od obce Vranov.Na vrcholu je zřícenina hradu, který po husitských válkách založili Vartenberkové.Těsně pod nejvyšším místem jsou velice dobře patrné čedičové skalní bloky.